פרטים ליצירת קשר עם משרד עורכי הדין מיכאל גנון ושות':

מיכאל גנון, עורך דין

יצירת קשר:

כתובת המשרד: רח' בן גוריון 33 (בית אלבה), הרצליה

ת.ד. 3082 הרצליה 4613002

טל': 0773007488 ; נייד: 0526883027 ; פקס: 153773007489

*
דוא"ל: Advganon@gmail.com

"שכל העולה לגרדום לידון אם יש לו פרקליטין גדולים ניצול ואם לאו אינו ניצול" , תלמוד בבלי, שבת לב (א)

מספר המבקרים בבלוג "הפקולטה":

מספר המבקרים בבלוג "הפקולטה"

יום חמישי, 8 באוגוסט 2013

העסק התמוטט ! איחוד תיקים או פשיטת רגל ?

עד עכשיו פרסמתי מאמרים, מה עושים כאשר מגיעים לפשיטת רגל, כיצד מתמודדים, כיצד "משריינים" חלק מהנכסים מפני הנושים וכדומה.
עתה, במאמר זה אני אקח צעד אחד אחורה, שנתיים – שלוש, לפני פשיטת הרגל הלכה למעשה.

ראשית, עלינו להבין כי פשיטת הרגל כשלעצמה היא לא המחלה, היא המוות שבא בעקבות המחלה. בדרך כלל עסק חולה מספר שנים, בין שנתיים לארבע שנים, בטרם המחלה מכריע אותו והעסק קורס ומגיע למוות שלו – פשיטת הרגל, ולאחר מכן לביתור הגופה ולמכירת חלקיה לטובת הנושים.

כאשר העסק נולד, הוא בדרך כלל מורכב
מיזם אחד עד מספר של כמה יזמים בודדים, עם עלויות תפעול נמוכות, ומכאן שגם אם עסק כזה מתמוטט בתחילת דרכו, הנפילה תהיה קצרה ולא כל כך כואבת, שכן כגובה הפסגה – כן גובה ההתרסקות. סביר גם להניח שהבעלים, החתומים כערבים אישית על חובות עסק כזה, יספגו פגיעה כלכלית כואבת, אבל לא יגיעו לכדי מצב של פשיטת רגל.

כאשר עסק קטן כזה, המתחיל עם עלויות נמוכות, והוצאות הגיוניות יחסית להכנסות, הולך וגדל באופן יותר מידי מהיר, מעסיק עובדים מעל מסוגלותו, ושוכר מבנה ו/או ציוד יקר, במידה ועסק כזה יתמוטט, הוא בהחלט עלול לגרור את מי מהבעלים שחתום כערב אישית על חובות העסק, למצב של פשיטת רגל, וההתרסקות הכלכלית תהיה קשה, הן של העסק (שקיומו יפסק או שהוא יקטן משמעותית) והן של הבעלים, אשר מהיותו ערב אישית על חובות העסק, הנושים יוכלו לרדת לנכסיו האישיים.

ולכן, מבחינה אישית, אני נגד "מינופים" של עסק או לקיחת הלוואות על מנת להרחיב את הפעילות או להקים סניף נוסף. לדעתי, הרבה יותר בריא לעסק לפתוח סניף חדש פעם בעשר שנים, מהון עצמי, מאשר לפתוח עשרה סניפים בשנה ממינוף או מימון שמחוץ לתזרים המזומנים של העסק.

בכל אופן, את העניין העסקי אשאיר לרואי החשבון והיועצים העסקיים.

כאן, אני רוצה לנתח את שני המצבים הנ"ל:
ראשית – המצב בו העסק מתמוטט בסמוך ללידתו, כאשר הוא עוד קטן. הבעלים מוכרים את מה שניתן מהעסק, אך עדיין נשארים חובות.
אם זה עסק המאוגד בחברה בע"מ או שותפות מוגבלת והבעלים לא חתום כערב אישית על חובות החברה / השותפות המוגבלת, אזי יתרת החובות זה הסיכון העסקי שהנושים לקחו על עצמם, או בקיצור, זו בעיה של הנושים (למעט במקרים בהם הנושים יצליחו להוכיח חוסר תום לב של הבעלים, ברמה של "עוקץ", ובעילה זו לבקש "הרמת מסך ההתאגדות" של החברה וחשיפה ישירה של הבעלים בחברה).

אם זה עסק הרשום תחת עוסק מורשה או שותפות לא מוגבלת או תחת חברה בע"מ, אך הבעלים כן חתום כערב אישית על חובות החברה, אזי אם לאחר מכירת כל נכסי העסק ומימוש כל הכספים של העסק, עדיין נשארו חובות כלפי הנושים, זו בעיה של בעל העסק והנושים יוכלו לרדת לנכסיו האישיים.
בנקודה זו אני ממליץ לבעלים של העסק הכושל לקרוא את המאמרים שלי הדנים באיך "לשריין" נכסים מפני נושים בהליכי הוצאה לפועל או פשיטות רגל.

לאחר מכן, על הבעלים של העסק להתייעץ עם עורך דין, האם לנוכח יתרת החובות, יהיה יעיל יותר ללכת להליך של איחוד תיקים וצו תשלומים או להליך של פשיטת רגל.

ברור שאם מדובר בסכום של 50 אלף ₪, יהיה עדיף לפטור את הבעיה במסגרת ההוצאה לפועל, מבלי לשאת את "הכתם הכלכלי" של פשיטת רגל ברקורד של בעל העסק. באותה מידה ברור שאם מדובר בחובות של מיליונים, יהיה מאוד עדיף ללכת להליך של פשיטת רגל, ולסגור את יתרת החובות במספר אחוזים בודדים מסכום החוב. מה עושים כאשר החוב הוא בין לבין, במקרה זה נדרשת בדיקה לגופו של עניין, ובין היתר, יש לשקול מה יש לבעל העסק להפסיד אם הוא בוחר במסלול ההוצאה לפועל ומה יש לו להפסיד או הוא בוחר במסלול פשיטת הרגל, והיכן ניתן יהיה לחסוך כמה שיותר כסף ונכסים.

לעניין ההגבלות, ההגבלות של איחוד תיקים ופשיטת רגל די דומות: עיכוב יציאה מהארץ, עיכוב הליכי ההוצאה לפועל (באיחוד תיקים – עיכוב חלק מההליכים, בפשיטת רגל – עיכוב כל ההליכים), איסור נתינת שיקים, איסור החזקת מסגרת אשראי בחשבון הבנק, הטלת הגבלות על חשבון הבנק, כבבחינת לקוח מוגבל חמור, איסור על שימוש כדירקטור בחברה וכיוצ"ב.

לטעמי, מבחינת ההתמודדות עם ההגבלות והשגת "הטבות" ו"הקלות" בתנאים, עדיף הליך פשיטת הרגל, במיוחד אם התיק של פושט הרגל, מנוהל מצד הנושים, ע"י מנהל מיוחד נוח ולא נוקשה יתר על המידה. כזה שמבין עניין ולא רק פרוצדורות. 
ועוד משהו אחד לסיום, המלצתי היא: אל תעשו את הדבר הנוראי של לקחת עוד הלוואה ועוד הלוואה ועוד הלוואה, לכיסוי ההוצאות של העסק. עסק שנזקק לעוד ועוד הלוואות לצורך הקיום השוטף שלו הוא עסק חולה מאוד, ואם לא ניתן לשקמו על ידי ייעוץ עסקי מקצועי, עדיף פשוט "לנתק אותו מהמכשירים", לתת לו למות לצמצם לבעלי העסק את הסבל.